Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Cisna

Cisna

Cisna to urzekająca miejscowość znajdująca się w Bieszczadach w dolinie rzeki Solinki. Miejscowość znajduje się na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Z każdej strony

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Wielkie Oczy

Wieś Wielkie Oczy znajduje się w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim, niedaleko granicy z Ukrainą. Nie do końca wyjaśnione jest pochodzenie tak oryginalnej nazwy miejscowości. Według przekazów ustnych wzięła się od dwóch stawów, które kiedyś się tu znajdowały.

Przez wieki w Wielkich Oczach przenikały się światy trzech wyznań: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i judaizmu. Śladem po dawnej mieszance wyznaniowej są świątynie: kościół i klasztor Dominikanów, synagoga oraz cerkiew greckokatolicka. Wyjątkowa jest konstrukcja cerkwi. Jest to jedyna w Polsce cerkiew posiadająca konstrukcję szkieletową. Inne budowane na tym terenie mają konstrukcję zrębową.

O tym, iż Wielkie Oczy były kiedyś miasteczkiem, świadczą dokumenty, ale także murowany dwór otoczony kiedyś murami i obwarowaniami, który był budowlą charakterystyczna dla kresowych miasteczek.

Artykuły o podobnej tematyce:


© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu