Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Sanok - po drodze w Bieszczady

Sanok jest miastem leżącym w dolinie Sanu na Pogórzu Bukowskim. Udając się w Bieszczady, warto zatrzymać się w Sanoku i poświęcić dłuższą chwilę na zwiedzanie miasta o bardzo starym rodowodzie.

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Strona Główna » Miejscowości Bieszczad i Pokarpacia - Tworylne - nieistniejąca wioska

Tworylne - nieistniejąca wioska

Tworylne to opuszczona bieszczadzka wioska, do której dotrzeć można jedynie rowerem. O czasach, gdy wioska zamieszkiwana była przez człowieka, przypominają jedynie zarośnięte ruiny budynków. Dziś włada tu przyroda.

Tworylne mają tragiczną historię. Do II wojny światowej zamieszkiwane było licznie przez ukraińskich Bojków. Gehenna lokalnej społeczności rozpoczęła się wraz z rozpoczęciem działań wojennych. Wojska niemieckie i sowieckie, które wkroczyły ne te tereny wytyczyły granicę na Sanie dzieląc w ten sposób wsie leżące nad rzeką na dwie części. W Tworylnem zlokalizowano nawet strażnice graniczne. Niestety, koniec wojny nie oznaczał końca piekła dla mieszkańców wioski. Prawdziwe piekło miało się dopiero rozpętać. Część ludności została dobrowolnie przesiedlona na ziemie Związku Sowieckiego. Walki toczące się po wojnie pomiędzy Ukraińską Armią Powstańczą (UPA) a Ludowym Wojskiem Polskim zebrały krwawe żniwo wśród mieszkańców Tworylnego. Tych, którzy ocaleli, wysiedlono w ramach akcji “Wisła” na “ziemie odzyskane”. UPA spaliło wioskę, aby Polacy nie zaczęli jej powtórnie zasiedlać.

Do Tworylnego już nigdy nie wrócili ludzie. Śladem ich dawnej bytności są ruiny zabudowań, zdziczałe sady i aleje lipowe. Teraz w wiosce niepodzielnie króluje przyroda. Żyją w niej m.in. przedstawiciele każdego z czterech gatunków węży występujących w Polsce. Spotkać więc można: żmije zygzakowate, zaskrońce, gniewosza plamistego oraz bardzo rzadkiego węża Eskulapa.

Artykuły o podobnej tematyce:


© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu