Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Sanok - po drodze w Bieszczady

Sanok jest miastem leżącym w dolinie Sanu na Pogórzu Bukowskim. Udając się w Bieszczady, warto zatrzymać się w Sanoku i poświęcić dłuższą chwilę na zwiedzanie miasta o bardzo starym rodowodzie.

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Dynów

Miasteczko położone jest w dolinie Sanu otoczonej wzgórzami. Obszar ten nosi nazwę Pogórza Dynowskiego. Dynów prawa miejskie otrzymał w XV wieku. W dawnych czasach stał tu zamek otoczony murami obronnymi.

O dawnej historii świadczą nazwy dzielnic takie jak Zamczysko, Zabrama, Podwał. Miasteczko leżące na skrzyżowanie szlaków handlowych było ważnym ośrodkiem kupieckim. Dwa razy w roku organizowane były tu jarmarki, a co tydzień odbywał się targ.

Atutem Dynowa jest nieskażone środowisko naturalne objęte ochroną Przemysko-Dynowskego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W okolicznych lasach żyją m.in. sarny, jelenie, dziki, salamandry plamiste czy krogulce. Górski charakter rzeki San tworzącej malownicze przełomy czyni ją niezwykle atrakcyjną dla kajakarzy i pontoniarzy. Usatysfakcjonowani powinni być także wędkarze.

W architekturze Dynowa uwagę zwracają przydrożne kapliczki i krzyże. Z każdym z nich wiąże się odrębna historia. Jedna z kapliczek została wybudowana w podzięce za wybawienie od śmierci w wypadku konnym, inną postawiono w miejscu, gdzie podobno straszyło. Bardzo ciekawa jest kapliczka pochodząca z poł. XVIII w., w której zachowały się oryginalne polichromie przedstawiające m.in. Matkę Boską z Dzieciątkiem i świętych Judę, Tadeusza, Różę. Najliczniejszą grupę stanowią kapliczki domkowe z umieszczonymi w ich wnętrzu figurami świętych.

Warto wybrać się na przejażdżkę ciuchcią kursującą z Dynowa do Przeworska i przejeżdżającej na swojej trasie przez tunel na kolejach dojazdowych.

Artykuły o podobnej tematyce:


© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu