Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Przemyśl - miasto wielu kultur

Przemyśl jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie miastem. Stanowi o tym jego położenie w najbardziej na wschód wysuniętej części Pogórza Karpackiego, a także ogromna liczba zabytków, które pozostawiły po sobie minione w

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Cisna

Cisna to urzekająca miejscowość znajdująca się w Bieszczadach w dolinie rzeki Solinki. Miejscowość znajduje się na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Z każdej strony Cisną otaczają wysokie szczyty.

Cisna była do poł. XX wieku zamieszkana głównie przez ludność łemkowską i żydowską. Polaków było tu niewielu. Łemków z Cisnej spotkał taki sam los, jak ich pozostałych pobratymców zamieszkujących południe Polski. Zostali stąd wysiedleni w ramach “Akcji Wisła”.

Cisna to jedna z ważniejszych baz turystycznych w Bieszczadach. Znajduje się tu wiele punktów gastronomicznych i miejsc noclegowych. Miejscowość daje możliwość różnorodnego spędzania czasu. Z Cisnej wyruszyć można na wiele szlaków turystycznych. Możemy się stąd wybrać w wyższe partie Bieszczadów. Przez miejscowość przebiega główny szlak beskidzki rozpoczynający swój bieg w Komańczy a kończący w Wołosatem. Ci, którzy nie chcą się forsować podczas wspinaczki, mogą wybrać liczne szlaki spacerowe lub przejażdżkę bieszczadzką kolejką wąskotorową. Jej stacja znajduje się w Majdanie. W samej Cisnej znajduje się kilka miejsc np. nad Solinką, gdzie można posiedzieć i pokontemplować piękno otaczającej przyrody. W sezonie zimowym czynny jest wyciąg narciarski na stokach Hona.

Miejscem kultowym w Cisnej jest bar Siekierezada nawiązujący swym tytułem do powieści Edwarda Stachury traktującej o życiu twardych mężczyzn pracujących jako drwale w górskich lasach. Bar posiada specyficzny wystrój z siekierami na ścianach i rzeźbami wykonanymi w drewnie. Poza sezonem można tu posłuchać opowieści snutych przez prawdziwych ludzi Bieszczad.

Do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej należy Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY. Festiwal odbywa się w sierpniu. W ramach imprezy mają miejsce koncerty poezji śpiewanej, turniej poetycki, spektakle oraz wystawy. Festiwal gromadzi ludzi z różnych zakątków Polski.

Artykuły o podobnej tematyce:


Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY  

© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu