Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Sanok - po drodze w Bieszczady

Sanok jest miastem leżącym w dolinie Sanu na Pogórzu Bukowskim. Udając się w Bieszczady, warto zatrzymać się w Sanoku i poświęcić dłuższą chwilę na zwiedzanie miasta o bardzo starym rodowodzie.

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Strona Główna » Atrakcje w Bieszczadach i Podkarpaciu - Zamek Krasickich w Krasiczynie

Zamek Krasickich w Krasiczynie

Zamek, który został wybudowany na przełomie XVI i XVII w. z inicjatywy rodu Krasickich, nazywany jest “perłą polskiego renesansu”. Przez kolejne stulecia zamieszkiwany był przez znamienite polskie rody magnackie m.in. Potockich i Sapiehów.

Z zamkiem łaskawie obeszły się liczne konflikty i pożary, które pustoszyły te tereny. Niemal nie zmienił swojego wyglądu na przestrzeni wieków. Prowadzi do niego murowany most. W narożach zamku wybudowanego w kształcie czworoboku znajdują się cztery baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Wschodnia brama zamku prowadzi na Dziedziniec Zamkowy, którego mury zdobią imponujące sgraffita - dekoracje przedstawiające cesarzy rzymskich i monarchów polskich. Wspaniale prezentuje się Kaplica Zamkowa z XVI w., mieszcząca się w baszcie, którą wymienia się w jednym szeregu z kaplicą na Wawelu. Pięknie prezentują się również rzeźbione portale, loggie i arkady.

Zamek okala wspaniały park, który został założony przez Sapiehów. Rosną w nim sędziwe drzewa, które upamiętniają narodziny kolejnych dzieci w rodzinie Sapiehów. Gdy rodził się syn sadzono dąb, gdy córka lipę. Na drzewach umieszczono tabliczki z datą urodzin i imionami dzieci. W parku znajduje się wiele gatunków egzotycznych, których sadzonki przywozili Sapiehowie ze swoich podróży. Najpiękniej wygląda kwitnący tulipanowiec amerykański. Nazwa bierze się od kształtu jego żółtych kwiatów przypominających tulipany. Z innych okazów drzew egzotycznych rośnie tu platan klonolistny, miłorząb dwuklapowy, korkowiec amurski, czy cypryśniki błotne. Szlak spacerowy wiedzie aleją lipową wzdłuż całego parku.

Artykuły o podobnej tematyce:


© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu