Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Przemyśl - miasto wielu kultur

Przemyśl jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie miastem. Stanowi o tym jego położenie w najbardziej na wschód wysuniętej części Pogórza Karpackiego, a także ogromna liczba zabytków, które pozostawiły po sobie minione w

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Twierdza Przemyśl

Jest to potężny zespół fortyfikacji budowany od 1854 roku do I wojny światowej. Twierdzę wznieśli Austriacy w celu zatrzymania najazdu armii rosyjskiej. W latach 1914-1915 toczyły się tu, w ocenie historyków, jedne z największych bitew XX wieku. Twierdza była dwukrotnie zdobywana przez Rosjan. Druga próba okazała się udana, ale zdobywcy niezbyt długo cieszyli się ze swojego zwycięstwa. W 1915 r. połączone wojska austro-węgierskie oraz niemieckie odzyskały twierdzę, a właściwie już jej ruiny.

Większość zabudowań twierdzy znajduje się na terenie Polski. Na Ukrainie znajduje się tylko sześć fortów pomocniczych. Na zabudowania Twierdzy składają się dwa pierścienie: wewnętrzny (noyon) - 21 fortów i zewnętrzny – 14 fortów. Pierwszy z nich znajduje się w całości na terenie Przemyśla. Jednym z najlepiej zachowanych i najciekawszych fortów pierścienia zewnętrznego jest artyleryjski fort I “Sali Soglio”, który znajduje się w Siedliskach, zaledwie kilkadziesiąt metrów od granicy polsko-ukraińskiej. Zachowała się tu brama wjazdowa, koszary, schrony dla załogi, szyby wind, stanowiska artylerii. W skład infrastruktury twierdzy wchodziły również koszary, magazyny, drogi. Są tu również cmentarze wojenne m.in. Zabytkowy Zespół Cmentarzy Wojennych Twierdzy Przemyśl 1914-1915.

Pozostałości po fortach oraz nekropolie wojskowe są magnesem przyciągającym do Przemyśla wielu turystów. Do ich popularności przyczyniła się również książka J. Haszka “Przygody Dobrego Wojaka Szwejka”. Tu bowiem autor umiejscowił akcję ostatniego tomu powieści pt. “Po przesławnym laniu”, opowiadający perypetie Szwejka po odbiciu twierdzy. Nic więc dziwnego, że w mieście na rynku Starówki znajduje się pomnik Dobrego Wojaka Szwejka. Można też spacerować szlakiem Śladami Dobrego Wojaka Szwejka, który jest częścią szlaku międzynarodowego. Finalnie szlak ma biec przez Czechy, Austrię, Węgry, Słowację, Polskę i Ukrainę, czyli trasą, którą pokonał Szwejk.

© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu