Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Przemyśl - miasto wielu kultur

Przemyśl jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie miastem. Stanowi o tym jego położenie w najbardziej na wschód wysuniętej części Pogórza Karpackiego, a także ogromna liczba zabytków, które pozostawiły po sobie minione w

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Strona Główna » Atrakcje w Bieszczadach i Podkarpaciu - Pałac Humnickich w Birczy

Pałac Humnickich w Birczy

Pałac został wzniesiony na wzgórzu zamkowym na wschód od miasteczka Bircza. Budowla typu obronnego istniała w tym miejscu już w I poł. XVIII w. Był to drewniany zamek należący do rodziny Błońskich. Następnie przeszedł w ręce rodziny Humnickich, która w I poł. XIX wieku zupełnie go przebudowała. Na starych, murowanych fundamentach powstał zamek na planie prostokąta. Kolejni właściciele - rodzina Kowalskich przeprowadziła kolejną przebudowę. Zniszczono pierwotny wygląd zamku m.in. dobudowując baszty.

W 1945 r. pałac został spalony. Jego odbudowy podjęto się w latach 50-tych. Prace trwały z przerwami do lat 70-tych. Dziś pałac nie ma żadnego właściciela i powoli popada w ruinę.

Artykuły o podobnej tematyce:


© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu