Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Przemyśl - miasto wielu kultur

Przemyśl jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie miastem. Stanowi o tym jego położenie w najbardziej na wschód wysuniętej części Pogórza Karpackiego, a także ogromna liczba zabytków, które pozostawiły po sobie minione w

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Strona Główna » Atrakcje w Bieszczadach i Podkarpaciu - Muzeum - Zamek w Łańcucie

Muzeum - Zamek w Łańcucie

Zamek, należący do najpiękniejszych w Polsce rezydencji arystokratycznych, został wzniesiony w latach 1629-1642. Inicjatorem budowy był Stanisław Lubomirski. Powstała wówczas budowla typu “palazzo in fortezza”. Rezydencja składała się z budynku mieszkalnego z wieżami, który otoczony został fortyfikacjami bastionowymi. W tej formie dotrwała do II poł. XVIII wieku, kiedy to Izabella z Czartoryskich Lubomirska dokonała ogromnych zmian, przekształcając rezydencję w zespół pałacowo-parkowy. Wypełnione dziełami sztuki wnętrza pałacu i park otaczający rezydencję tętniły życiem kulturalnym. Środek XIX stulecia nie był dobrym czasem dla posiadłości łańcuckiej. Do dawnej świetności przywrócił go dopiero Roman Potocki wraz z żoną. Na przestrzeni lat 1889-1911 zamek mocno przebudowano. Dzisiejszy neobarokowy wygląd wnętrz pochodzi właśnie z tego okresu. W tym samym czasie trwały również prace w parku, który został dwukrotnie powiększony i zyskał nowe części Ogród Włoski i Ogród Różany. Okazała i nowoczesna rezydencja była miejscem, do którego chętnie przybywały osobistości w postaci przedstawicieli rodów królewskich, arystokratycznych, a także czołowi politycy.

Do najstarszych wnętrz zamku należą pochodzące z lat 40-tych XVII w.: Sala pod Stropem, Sala pod Zodiakiem oraz Wielka Sień. Wnętrza pałacowe wypełnione są różnymi dziełami sztuki gromadzonymi na przestrzeni wieków przez kolejnych właścicieli. Są wśród nich kolekcje mebli, porcelany, sreber, malarstwa, grafiki, szkła, tkanin i wiele innych.

Muzeum w Łańcucie słynie z imponującej kolekcji pojazdów konnych. Eksponaty zostały zgromadzone w budynkach Stajni i Wozowni (XIX/XX w.), które wchodzą w skład posiadłości Potockich. Można tu podziwiać dwie wystawy: historyczną związaną z rezydencją łańcucką, która liczy 55 pojazdów i muzealną liczącą prawie 80 pojazdów. Do najcenniejszych należy zbiór pojazdów po rodzinie Potockich, które zostały wykonane w najlepszych wiedeńskich, paryskich i londyńskich firmach.

W muzeum łańcuckim możemy także podziwiać największą w Polsce kolekcję dzieł ukraińskiej sztuki sakralnej. To właśnie tu zgromadzono bezcenne dobra kultury ukraińskiej, które pochodzą z cerkwi znajdujących się na Podkarpaciu. Wiele z obiektów cerkiewnych wraz z ich wyposażeniem uległo zniszczeniu podczas akcji wysiedlenia ludności ukraińskiej z tych terenów w latach 1945 i 1947 i późniejszego świadomego niszczenia zabytków sztuki religijnej. W dawnych stajniach cugowych można oglądać imponujący zbiór ponad 1000 ikon (XV-XX w.), starych druków cyrylickich oraz dzieła rzemiosła artystycznego.

Poza wymienionymi wystawami w Łańcucie znajduje się również storczykarnia z wieloma rodzajami i gatunkami tych kwiatów. Prezentowane są również wystawy opowiadające historię 10 Pułku Strzelców Konnych oraz historię miasta i regionu.

Na szczególną uwagę zasługuje Biblioteka Zamkowa. Piętrowy pawilon biblioteczny został wybudowany na polecenie Izabelli Czartoryskiej. Na przełomie XIX/XX wieku przebudowano go. W bibliotece urządzonej w stylu angielskim znajduje się ponad 22 tysiące egzemplarzy książek zgromadzonych przez rodzinę Potockich.

Artykuły o podobnej tematyce:


© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu