Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Przemyśl - miasto wielu kultur

Przemyśl jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie miastem. Stanowi o tym jego położenie w najbardziej na wschód wysuniętej części Pogórza Karpackiego, a także ogromna liczba zabytków, które pozostawiły po sobie minione w

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Kalwaria Pacławska

Jest to niewielka miejscowość położona nieopodal granicy polsko-ukraińskiej. Założycielem osady i inicjatorem budowy sanktuarium był Andrzej Maksymilian Fredro – wojewoda podolski i kasztelan lwowski. Sanktuarium zostało wzniesione w XVII w.  na wzgórzu nad doliną rzeki Wiar. Pierwsze budynki kościoła i klasztoru Franciszkanów były drewniane. Wkrótce otoczono je murami obronnymi. Według legendy do budowy sanktuarium w tym miejscu skłonił Fredrę krzyż, który objawił mu się w rogach jelenia podczas polowania.
W II poł. XVIII wieku drewniane budowle zostały zastąpione murowanymi, dzięki zaangażowaniu Szczepana Józefa Dwernickiego. W tej postaci przetrwały do dziś.

Poza ścisłym terenem sanktuarium wyznaczonym przez mury znajdują się zabytkowe domy z podcieniami z przełomu XIX i XX w. Dookoła sanktuarium rozsianych jest 7 drewnianych i 35 murowanych kaplic kalwaryjskich. Wytyczają one drogę krzyżową o łącznej długości ponad 1600 metrów.

Nieprzypadkowe jest takie usytuowanie Kalwarii Pacławskiej. Ma nawiązywać do górzystego terenu Jerozolimy. Wzniesienia przecina rzeka Wiar tworząca dolinę i mająca symbolizować biblijną rzekę Cedron. W Biblii jest to Dolina Jozafata. Wzniesienia, na których zostały postawione kaplice, mają obrazować Golgotę i Górę Oliwną.
Kalwaria Pacławska upamiętnia Męka Pańską, ale jest również miejscem kultu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Od XVII wieku w kościele znajduje się bowiem cudowny Obraz Matki Bożej, który na przestrzeni wieków był sprawcą wielu cudów. Obraz został tu przeniesiony z Kamieńca Podolskiego po zdobyciu twierdzy kamienieckiej przez Turków. Płótno przedstawia Matkę Boską w koronie z berłem w jednym ręku i dzieciątkiem na drugiej ręce, zasiadającą na tronie z obłoków.

Najwięcej pielgrzymów przybywa do Kalwarii Pacławskiej w połowie sierpnia każdego roku. Odbywają się wówczas słynne w całej południowo-wschodniej Polsce odpusty.

Artykuły o podobnej tematyce:


© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu