Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Przemyśl - miasto wielu kultur

Przemyśl jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie miastem. Stanowi o tym jego położenie w najbardziej na wschód wysuniętej części Pogórza Karpackiego, a także ogromna liczba zabytków, które pozostawiły po sobie minione w

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Strona Główna » Atrakcje w Bieszczadach i Podkarpaciu - Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Kruhelu Wielkim

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Kruhelu Wielkim

Cerkiew w Kruhelu Wielkim należy do najstarszych w Polsce. Jest to drewniana cerkiew trójdzielna. Składa się z trzech pomieszczeń: babińca (pomieszczenie dla kobiet), nawy i prezbiterium. Nieznana jest dokładna data wybudowania cerkwi. Pewne jest, że był to pocz. XVII w. W 1884 r. podjęto się przebudowy obiektu, podczas którego m.in.  podwyższone zostały ściany, zlikwidowano przegrodę ikonostasową.

Do 1946 r. cerkiew była użytkowana przez grekokatolików. Później pozostawiona sama sobie niszczała przez kilkadziesiąt lat. W latach 80-tych została rozebrana, jej poszczególne elementy poddano renowacji i zrekonstruowano.

Niestety, nie zachowały się żadne elementy wewnętrznego wyposażenia cerkwi. Część z nich przeniesiono do Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie. Wiele zostało skradzionych lub uległo zniszczeniu.

Artykuły o podobnej tematyce:


© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu