Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Sanok - po drodze w Bieszczady

Sanok jest miastem leżącym w dolinie Sanu na Pogórzu Bukowskim. Udając się w Bieszczady, warto zatrzymać się w Sanoku i poświęcić dłuższą chwilę na zwiedzanie miasta o bardzo starym rodowodzie.

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Strona Główna » Atrakcje w Bieszczadach i Podkarpaciu - Archikatedra rzymsko-katolicka w Przemyślu

Archikatedra rzymsko-katolicka w Przemyślu

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się archikatedra rzymsko-katolicka pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, w XIII wieku stał kościół pw. św. Mikołaja. Przez trzy wieki modlili się w nim przemyscy parafianie, a od II połowy XIV wieku, kiedy to Przemyśl ustanowiono biskupstwem rzymskokatolickim, kościół miał rangę katedry biskupiej. Ocalała część murów dawnej romańskiej świątyni znajduje się pod posadzką katedry. Można je zwiedzać za zgodą proboszcza.
 
W II poł.  XV wieku podjęto decyzję o budowie nowej katedry. Prace rozpoczęły się w 1460 roku od budowy prezbiterium, a zakończyły w 1559 roku. W międzyczasie gotycką katedrę zdążył dotknąć pożar. Przez stulecia budynek katedry był przebudowywany i rozbudowywany. W XVI wieku dobudowano renesansową kaplicę kopułową. W wieku XVIII kościół został przebudowany i przeobraził się w budowlę barokową. Na przełomie XIX i XX wieku częściowo przywrócono mu wygląd gotycki i w takiej formie przetrwał do dzisiejszych czasów. Kościół został podniesiony do rangi archikatedry metropolitalnej  w 1992 roku przez Jana Pawła II.

W kościele znajduje się XV-wieczna figura Matki Bożej Jackowej i relikwie św. Józefa Sebastiana Pelczara. Nad budowlą wznosi się imponująca dzwonnica o wysokości 71 metrów.

© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu