Słoneczne Bieszczady

MIEJSCOWOŚCI BIESZCZAD

Przemyśl - miasto wielu kultur

Przemyśl jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie miastem. Stanowi o tym jego położenie w najbardziej na wschód wysuniętej części Pogórza Karpackiego, a także ogromna liczba zabytków, które pozostawiły po sobie minione w

więcej »

Wszystkie artykuły »

STAŁE IMPREZY BIESZCZADZKIE

Festiwal BIESZCZADZKIE ANIOŁY

Festiwal Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY należy do najbardziej znanych imprez odbywających się w Cisnej i chyba też na terenie całych Bieszczadów.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Strona Główna » Atrakcje w Bieszczadach i Podkarpaciu - Archikatedra greckokatolicka w Przemyślu

Archikatedra greckokatolicka w Przemyślu

Kościół jest zabytkiem architektury późnobarokowej. Jego budowa odbywała się etapami w XVII i XVIII wieku.  Od początku swojego istnienia do 1773 r. był to kościół jezuicki. Po kasacji zakonu Jezuitów obiekt zaczął niszczeć. Jego wspaniałe ruchome barokowe wyposażenie było rozkradane. Nic dobrego nie przyniosły kościołowi również czasy, gdy znajdował się w rękach władz austriackich. Jako magazyn wojskowy był dalej dewastowany. Pod koniec XIX wieku podjęta została decyzja o rozbiórce. Na szczęście,  udało się temu zapobiec i na pocz. XX wieku rozpoczął się remont obiektu. Przyczynił się do tego głównie ówczesny biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar. Kościół do 1991 r. służył jako świątynia garnizonowa, by ostatecznie zostać przekazanym przez Stolicę Apostolską w ręce kościoła greckokatolickiego i zyskać rangę Archikatedry Diecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego.

Wnętrze kościoła zostało przystosowane do potrzeb obrządku wschodniego. Możemy w nim oglądać piękny XVII-wieczny ikonostas przeniesiony z cerkwi Lubaczowie.

© 2009-2010 sloneczneBieszczady.pl
Noclegi według regionów turystycznych i kategorii w Bieszczadach
SloneczneBieszczady
Miejscowości na Podkarpaciu